East Coast Bream Series Results

 

 

 

2020 East Coast Bream Series Results


Round 1 - Sydney Harbour


 

Proudly sponsored by The Australian Bass Angler

 

8th March 2020

 

shimano logotempt-powder-paint compleat angler ranger   aba 

 

 

The 1st round of the series has been held on Sydney's Paramatta River. Congratulations to the top 5 teams on the day who shared in over $6,00 in cash prizes!

 

A big thanks to all The Australian Bass Angler for providing prizes for 6th to 9th place!

 

Number Team Name Anglers Fish Weight kg Points
1 ABU Garcia/ Evinrude Codie Stewart, Ross Cannizzaro 5 4.15 200
2 Team Costis Matt Hall, Chris Micallef, Colin Bedford 5 3.78 199
3 Happy Anglers Steve Pourniotis, Bill Parasiris 5 3.72 198
4 Nulook Floors Zac O'sullivan, Nathan Medland, Rodney O'Sullivan 5 3.45 197
5 Tackle Paradise /Kegga Stinger Hooks Daniel Banaccorso, Frank Raineri 5 3.29 196
6 Gamakatsu/ Bassday/ Lowrance Nick Reay, Darryl Chew 5 3.18 195
7 Team EcoGear Peter Macor, Jacob Smyth 5 3.05 194
8 Flickin for Five Mark Thompson, Zac Stojanovski 5 3.01 193
9 No Shorts Auto Electrical Vince Polimeni, Mark Marcocchinni 5 2.98 192
10 Smart Fish Ahmad Mahfoud, Mahmoud Mahfoud, Rachid Amoon 5 2.95 191
11 2 Farr James Farr, Brad Farr, Gary Riches 5 2.92 190
12 McBarron Construction Jarryd McBarron, Brendon Spinks 4 2.79 189
13 Cranka/Makoeyewear/Milleroos Liam Carruthers, Artiur Amies, Leah Reel 5 2.78 188
14 Pullin Hooks Keith Miller, Mick Hajidavid, Steven Nikolouski 5 2.76 187
15 Couple of Old Guys John Picton, Greg Silva 5 2.74 186
16 Bream 4 reel Mitchell Himes, Tony Himes 5 2.74 186
17 Bassnhcips Matthew Starr, Damien Skeen, Jack Skeen 5 2.63 184
18 Yamaha Motors Tony Khour, Anthony Hassarati, Thomas Konen 5 2.61 183
19 Complete Angler Gregory Hills/ Phoenix Bass Boats Dane Tomaszewski, John Nicita, Michael Turale 5 2.57 182
20 Tiajay Simon Moore, Shane De La Marr, Jayden Moore 5 2.53 181
21 Salt n Fresh Brett Dinham, Andrew Dunkerley, Jeffrey Coe 5 2.47 180
22 Arguru Marcelo Manuelian, Christian Bermudez, Jason Graham 5 2.46 179
23 Just for Fun David Lane, Toufick Hachem, Bob Schmahl 5 2.43 178
24 Keeping it Reel Ben Beckinridge, Michael Breckenridge, Mitch Lewis 5 2.38 177
25 Phoenix Boats Michael Colotouros, Pauk Mazarroli, Andrew Moore 5 2.25 176
26 SAP Alan Newton, Steve Nestorovic, Phil Nix 5 2.2 175
27 Snagged Grant Oliver, Nathan Brereton, Mitch Maddison 5 2.2 175
28 Breamimng with Confidence Beau Hicks, Ron Hicks 4 2.2 175
29 ABU Garcia/ Tempt Daniel Scott, Shaun Stewart, Tom Martin 4 2.14 172
30 Dreamfish Stuart Clarke, Mitchell Clarke, Brian Maissin 5 2.12 171
31 Onagain Darren McBride, Neil Kelly,Jane Tome Tutureski 5 2.11 170
32 Fishtec/ Breamski Jason Harlock, Steve Nedeski, Blake Harlock 5 2.09 169
33 Fishing World Ron Seale, Kevin Savvas 3 2.01 168
34 Breambastic Mark Szczypek, Clayton Taylor, Joshua Richards 5 1.92 167
35 Darmody Electrical Joe Darmody, Billy Chalker 2 1.85 166
36 Hunts Marine/Hurricane Lures Troy Parsons, Ryan Jamieson, Anthony Myerscough 4 1.76 165
37 Compleat Angler Batemans Bay/Shimano Jason Mayberry, Terry Permenter 4 1.75 164
38 Construction Sciences Judd Kirkland, Michael Makrinakis, Nathan Klein 4 1.73 163
39 Frayed Knots Andrew Jeavons, Joe O'Sullivan, James Tran 2 1.7 162
40 Team Hooked David Waddell, Scott Jefferies 3 1.53 161
41 Alltradez/ Breakthrough Adam Kennedy, Daniel Jancevski, David Kerr 3 1.52 160
42 Assault Pro Aaron Clifton, Shaun Clifton, Mark Crompton 3 1.42 159
43 Ghost Recon Lures Adam Amos, Paul Harmston, Adam Martin 3 1.28 158
44 Zman Okuma Tosland Building Gary Brown, David Tosland, Jorg Van Husen 3 1.16 157
45 Outcatin Gary Nano, Adam Viksne, Matt Murranyi 3 1.12 156
46 Live Action Karl Neels, Paul Prior 2 1.05 155
47 Team Antro Anthony Caruso, Troy Hawkett, Alex Sciacca 2 1.02 154
48 JNS Mobile Marine Steve Clements, Lachlan Beasley, osh Morgan 2 0.73 153
49 CAS Homes Adam Watts, Craig Sheens, Phil Watts 2 0.72 152
50 AFG Steven Nickolvsji, Paul Gerinon 2 0.72 152
51 Kingswood Sports Mick Johnson, Rick Ritchie, Laurie Ellen 2 0.69 150
52 Dumb Luck Alex Jurgeleit, Daniel Burnitt 2 0.62 149
53 H Division Motorsport Reece Harradine, Scott Nelson, Daniel Smith 1 0.46 148
54 Wombeyan Fred Green, Edmund Parkes, Sarah Grayson 0 0 100
55 Poly Tony Bourke, Sue Bourke, Ross Bourke 0 0 100
56 Reel image Jarrod Taylor, William Taylor, Tanya Taylor 0 0 100
57 Shermistealth Craig Snudden, Mick Snell, Mal Gilbertson 0 0 100
58 Bing Lee Jr Matthew Whitehouse, Jay Barty, Ray Whitehouse 0 0 100
59 Team GRG Ray Edmonds,Graeme Warrant, Grant Edmonds 0 0 100
60 Wheeler Cranes Warrick Shaw, Glen Wilbow 0 0 100
61 Mudgee 4 wheel Drive & Camping Alan Clarke, Lucy Fowler, Andrew Morrissey 0 0 100
62 Menatwork Rabyby Itani, Kalil Itani 0 0 100
63 Fish on Russ Morgan, Billy Tomayo 0 0 100
64 The King Tide/ Livin the Bream David Fry, Joshua Brace, Jesse Naylor 0 0 100
65 AVAGO Cameron Greedy, John Walthers, John Walters 0 0 100