Competition Results

Wsbb/Austackle Bream Skins Round 2

The second round of the WSBB/Austackle Bream Skins was run on Sunday 14th January 2018. 

 

Five Nine Fishing                     Mark Thompson, Dane Thompson         5 fish      3.34kg

Defeated

Shorty                                      Andrew Hancox, Sean Hill                         5 fish      2.33kg

_____________________________________________________________________________

Breamski                               Steve Nedeski, Ian Phillips                          5  fish     2.85kg

Defeated

M & M                                  Matt Hall, Mark Lock                                    0 fish

_____________________________________________________________________________

Shimano                               Mark Healey, Gavin Joyce                            5 fish     4.16kg

Defeated

Bing Lee                              Jorg Van Hussen, Jay Barty                           0 fish

_____________________________________________________________________________

Abu Garcia                        Codie Stewart, Daniel Scott                           5 fish     3.03kg

Defeated

Austackle A Team          Russell Morgan, Epineh Cribb                        0 fish

_____________________________________________________________________________

Team Big                         Darren Dowd, Kevin Attard                            5 fish     3.03kg

Defeated

Windsor                          Josh Edmonds, Vince Polimar                        4 fish     1.37kg

_____________________________________________________________________________

Chaos                              Brad Biddleston, Mick Smith                          4 fish     1.73kg

Defeated

Berkley/ Abu Garcia     Christian wadini, Louie Wadini                       0 fish

_____________________________________________________________________________

Pink Icing                       Jay Rook, Brendon McNeil                               5 fish     1.74kg

Defeated

DIY Kitchens                  Graeme Lalor, Paul Jenson                              0 fish

_____________________________________________________________________________

Gamagatsu / Atomic   James Jones, Brad Chin                                   5 fish     2.71kg

Just for Sho                   Daniel Bonaccorro, Frank Rainen                  5 fish    2.83kg

Defeated

T T Lures                       Gary Brown, Andrew Humphries                  2 fish      0.76kg

 

Looking forward to Round 3 - the final!!

 

February 18th on Parramatta River.

2014-2015 Club Champions

CHAMPION JUNIOR ANGLER BREAM & BASS COMBINED - Mitch Clarke

CHAMPION JUNIOR BREAM Mitch Clarke

CHAMPION JUNIOR BASS Mitch Clarke

 

CHAMPION SENIOR ANGLER BREAM & BASS COMBINED - Laurie Ellen

 

CHAMPION BREAM ANGLER - Laurie Ellen

Big bream Andrew Whitten 1.113kg

total of 84 fish weighed in over 4 rounds by total 33 seniors & 7 juniors total 40 anglers (2 fish per angler limit)

 

CHAMPION BASS ANGLER - Jefff Skeen

Big bass Mick Johnson 0.852kg

total of 58 fish weighed in over 4 rounds by total 37 seniors & 7 juniors total 44 anglers (2 fish per angler limit)

 

TRI SERIES CHAMPIONS - Team Buzz - Laurie Ellen & Mick Johnson

Big bream Karl Price (round 1) 0.875kg

total of 65 fish weighed in by 20 teams in total over 2 rounds (5 fish limit bream & 4 fish limit bass per team)

 

CHAMPION YAK (tied result) - Rick Ritchie & Jeff Skeen

Big bass Jeff Skeen 355mm

total of 23 fish measured over 3 rounds by 14 anglers (2 fish measured per yak)