2019 East Coast Bream Series Results

Round 3 - Tempt Industries - Botany Bay


2nd June 2019

 

shimano logotempt-powder-paint compleat angler ranger   aba 

 

 

The second round has been run and won!! Congratulations to the place getters and prize winners on the day!!

 

 

Abu Garcia / Evinrude

Codie Stewart, Ross Cannizzaro

y

5

5.84

Gamakatsu / Bassday/ Lowrance

Nick Reay, Darryl Chew, Josh Carpenter

y

5

3.63

Out Castin

Gary Nano, Adam Viksne

y

5

3.57

Brimin Compleat Angler Nowra / Costa

Grant Kime, Stuart Walker

y

5

3.45

Zman Okuma / Tosland Building

Gary Brown,  David Tosland, Jorg Van Husen

y

5

3.35

Compleat Angler Batemans Bay/Shimano

Jason Mayberry, Terry Parmenter, Mick Richards

y

5

3.34

Construction Sciences/ Fassbasstd's

Judd Kirkland, Jarrad Agst

y

5

3.3

McBarron Construction

Jarryd McBarron, Brenton Spinks, Paul Prior

y

5

3.26

Bream Attack

Geoffrey Borg, Michael Borg, Nicholas Borg

y

5

3.19

The Jigheads

Mitchell Clark, Stuart Clark

y

5

3.02

Hunts Marine / Hurricane Lures

Troy Parsons, Ryan Jamieson, Anthony Myerscough

y

5

2.93

Mistress

Trent Rogers, Jason Reid

y

5

2.91

Smart Fish 1

Ahmad Mahfoud, Jacob Smythe

y

5

2.78

Daybreamers

Khalid Ajaj, Rashid Ammoun

y

5

2.77

Snagged

Grant Oliver, Mitch Maddison, Tom Ewings

y

5

2.76

Gwandalan Quality Meats

Adam Amos, Adam Martin

y

5

2.66

Onagain

Darren McBride, Neil Kelly, Frank Bonaccorsi

y

5

2.65

jml

Andrew Moore, Paul Mazzorolie

y

5

2.65

Tackle Paradise

 

y

5

2.58

Bream Reapers

James Koski, Elliot Whiley

y

5

2.43

Fish-Tec / Brimski

Jason Harlock, Steve Nedeski, Blake Harlock

y

5

2.36

DIY Kitchens

Graeme Lalor, Estelle Lalor, Paul Jensen

y

5

2.33

Yamaha 1

Tony Khouri, Thomas Konen

y

5

2.28

Bassnchips

Matthew Starr, Damien Skeen, Jack Skeen

y

5

2.25

Kingswood Sports

Laurie Ellen, Rick Ritchie, Mick Johnson

y

5

2.21

Grabar

Jason Graham, Greg Barrett

y

5

2.17

Cunning Stunts

Matt Cummins, Nick Hewlett, Digby Cornet-Hewlett

y

5

2.09

Gamakatsu Atomic

James Jones, Brad Chin, Adam Hughes

y

4

2.06

Green Can

Scott Hutchison, Brett Dinham

y

5

2.06

Flickin 4Five

Mark Thompson, Zac Stojanovski

y

5

2.01

Savage Gear Australia

Adam Green, Adam Hughes

y

4

2

Couple of Old Guys

John Picton, Greg Silva, David Lane

y

4

1.89

Flat Raiders

Peter Dent, Matt Boisett

y

4

1.89

Breamn

Matt Vaccaro, Nathan Spierings

y

4

1.79

AFG

Mick Hajidavid, Kyl Miller, Steve Nikolovski

y

5

1.78

The King Tide

David Fry, Jesse Naylor, Justin Fisher

y

4

1.72

2 Farr

James Farr, Brad Farr, Gary Riches

y

4

1.63

FUBB

Alan Newton, Steve Nestorovic, Josh Edmonds

y

3

1.44

Arguru

Marcello Manuellian, Christian Bermuddez, Christian Wardini

y

3

1.12

Ducks

Shane Duck, Rodney Duck

y

3

0.95

Dreamers

Graeme Warrant, Michael Wilson

y

2

0.82

Compleat Angler Nowra - Crakaflat

Peter Henkel, Greg Stephens

y

2

0.8

Hooked

David Waddell, Scott Jeffries, Aaron Clifton

y

2

0.73

Hot Tackle / Samaki

Rob Allington, Adam Taylor, Luke Kossetti

y

 

 

 

 

Cumulative results for the Grand Final entries are below.

 

Position Team Anglers Points
1
Compleat Angler Batemans Bay/Shimano
Jason Mayberry, Terry Parmenter, Mick Richards 589
2 Brimin Compleat Angler Nowra / Costa Grant Kime, Stuart Walker 577
3 Snagged Grant Oliver, Mitch Maddison, Tom Ewings 577
4 Bream Attack Geoffrey Borg, Michael Borg, Nicholas Borg 575
5 Bassnchips Matthew Starr, Damien Skeen, Jack Skeen 570
6 McBarron Construction Jarryd McBarron, Brenton Spinks, Paul Prior 567
7 Gamakatsu / Bassday/ Lowrance Nick Reay, Darryl Chew, Josh Carpenter 559
8 Hunts Marine / Hurricane Lures Troy Parsons, Ryan Jamieson, Anthony Myerscough 557
9 Arguru Marcello Manuellian, Christian Bermuddez, Christian Wardini 543
10 Flickin 4Five Mark Thompson, Zac Stojanovski 542
11 Compleat Angler Nowra - Crakaflat Peter Henkel, Greg Stephens 540
12 Zman Okuma / Tosland Building Gary Brown,  David Tosland, Jorg Van Husen 539
13 Couple of Old Guys John Picton, Greg Silva, David Lane 537
14 Fish-Tec / Brimski Jason Harlock, Steve Nedeski, Blake Harlock 536
15 Mistress Trent Rogers, Jason Reid 529
16 Grabar Jason Graham, Greg Barrett 517
17 Bream Reapers James Koski, Elliot Whiley 514
18 Kingswood Sports Laurie Ellen, Rick Ritchie, Mick Johnson 513
19 Daybreamers Khalid Ajaj, Rashid Ammoun 508
20 Ducks Shane Duck, Rodney Duck 508
21 Hooked David Waddell, Scott Jeffries, Aaron Clifton 505
22 DIY Kitchens Graeme Lalor, Estelle Lalor, Paul Jensen 495
23 AFG Mick Hajidavid, Kyl Miller, Steve Nikolovski 491
24 FUBB Alan Newton, Steve Nestorovic, Josh Edmonds 486
25 The King Tide David Fry, Jesse Naylor, Justin Fisher 431
26 Team Abu Garcia / Evinrude Codie Stewart, Ross Cannizzaro 397
27 Out Castin Gary Nano, Adam Viksne 379
28 Smart Fish 1 Ahmad Mahfoud, Jacob Smythe 372
29 Gwandalan Quality Meats Adam Amos, Adam Martin 370
30 Breambastic Mark Szczpek, Joshua Richards, Clayton Taylor 366
31 Breamn Matt Vaccaro, Nathan Spierings 362
32 Just Flicking Aaron Watson, Daniel Hayes, Chris Eyre 362
33 Onagain Darren McBride, Neil Kelly, Frank Bonaccorsi 356
34 Flat Raiders Peter Dent, Matt Boisett 353
35 Gamakatsu Atomic James Jones, Brad Chin, Adam Hughes 346
36 2 Farr James Farr, Brad Farr, Gary Riches 344
37 Cunning Stunts Matt Cummins, Nick Hewlett, Digby Cornet-Hewlett 331
38 Shimano / Lowrance / Cranka Mark Healey,Des Owens, Gavins Joyce 200
39 FG Blades Fred Green, Tony Bourke, Ross Bourke 198
40 Zeikel / Ray Marine Aus Jake Neville, Jack Harnwell 195
41 Construction Sciences/ Fassbasstd's Judd Kirkland, Jarrad Agst 194
42 The Jigheads Mitchell Clark, Stuart Clark 191
43 WJH Constructions Wade Harris, Graeme Harris 190
44 Team Hooked Simon Moore, Shane De-La-Mare 188
45 Cronulla Slipways & Shipwright Services Tim Vickers, grant Grounds 188
46 Duff Rods Jesse Thompson, Frank Carabetta, Abbie Thompson 187
47 JML Andrew Moore, Paul Mazzorolie 184
48 Tackle Paradise   182
49 ABU Garcia / Tempt Industries Daniel Scott,  Tim Staunton, Sean Stewart 180
50 Live Action Karl Neels, Adam Da Silva, Joey Da Silva 179
51 Yamaha 1 Tony Khouri, Thomas Konen 178
52 Basscat Chris Micallef, Matt Hall 178
53 Jordo's Dreamers Allan Murray, Jordan Armstrong 176
54 Stealth Blades Peter Cook, Phil Cook, TarynMason 175
55 Winging it Andrew Stubbs, Chris Curtis 175
56 Cranka / Compleat Angler Nowra / Mako Eyewear Liam Carruthers, Artur Ozzie Aimes, Leah Keel 174
57 Green Can Scott Hutchison, Brett Dinham 173
58 Reel Image Jarrod Taylor, Matt Young 172
59 Prolure Daniel Wright, Michael Sartor 171
60 Savage Gear Australia Adam Green, Adam Hughes 170
61 Tackle Addict / Flats Sticks David Bakker, Natalie Webb, Evan Scott 170
62 Phoenix Boats Adam Bertoldo, Adrian Soto 169
63 Beats Paddling Andrew Hancox, Sean Hill 168
64 Ecogear JML Andy Moore, Brody Moore 167
65 B&F Breaming Matt Babbage, Rod Ford 167
66 Dad & Dave Dave Pachkam, Don Packham 166
67 Carbon Based / McNight Signs Mark King, Matthew King 164
68 Poly Tony Bourke, Susan Bourke, Scott Bourke 161
69 Hobie Polarized Powerpole Lowrance Mark Crompton Shaun Egan, Glenn Ross 161
70 Smartfish Ahmad Mahfoud, Wayne Mauger, Adam Costa 161
71 Nulook Floors - JML Zac O'Sullivan, Jack Dihm, Rodney O'sullivan 159
72 Dreamers Graeme Warrant,Michael Wilson 158
73 Bean Flickin Beau Rodgers, Shane McMillan, Kyrie Rodgers 156
74 Aquaholics Anonymous David Breckenridge, Michael Breckinridge 155
75 Silver Lining Rob Kneeshaw, Simon Martin 155
76 Yamaha Motor Finance Tony Khouri, Anthony Hassarati 100
77 Fish Knots Andrew Jeavons, Joe Osullivan, Connor Jeavons 100